top of page

Ceny bytů dramaticky rostou a porostou dál

Petr Černý je předsedou představenstva a výkonným ředitelem Stavebního bytového družstva (SBD) Sever se sídlem v Liberci. Řečeno sportovní terminologií, právě v těchto dnech začíná v jeho čele svou 23. sezonu. Do čela v současnosti největšího správce bytových domů v regionu se dostal v roce 2002 ve svých 28 letech.


* Na úvod mi to nedá se nezeptat, co vás osobně motivuje k tomu, abyste vedl SBD Sever po tolika letech?


Motivuje mě, že od začátku mého angažmá v SBD Sever si pořád klademe nové cíle, které se daří naplňovat. První roky své práce jsem věnoval stabilizaci firmy, další období bylo ve znamení nárůstu počtu našich klientů, tedy počtu spravovaných bytů, následovalo období rekonstrukcí a modernizací bytových domů. Až přišel nejvýznamnější krok, když jsme se rozhodli, že se po dlouhých letech opět budeme věnovat bytové výstavbě. To bylo zhruba před deseti lety. Právě výstavba mi dělá největší radost, protože je nejviditelnější. Je prostě super vidět, jak se brownfield promění v krásné místo na bydlení.


* Můžete popsat největší změny, které se odehrály v bytovém družstevnictví během vaší kariéry?


Od narození jsem vyrůstal s rodiči a bratrem v družstevním bytě. Členem SBD Sever jsem se stal v roce 1997, kdy jsem se oženil, a o dva roky později jsem byl zvolen do představenstva družstva. To byla doba, kdy byl největší zájem členů družstva o převod bytu do vlastnictví podle zákona o vlastnictví bytů. Velkou změnou byl pak vznik mnoha společenství vlastníků po roce 2000. Ta privatizace znamenala prakticky konec bytového družstevnictví v Česku v jeho poválečné podobě, poptávka po osobním vlastnictví bytů byla ohromná. Přesto v té době kolem roku 2000 vznikala i nová menší bytová družstva, zejména ve spolupráci s obcemi, které mohly na družstevní výstavbu čerpat dotace. Nicméně opravdová vlna zájmu o družstevní formu vlastnictví bytů se zvedla až před několika málo lety. S nadsázkou říkám, že jde o renesanci družstevního bydlení v Česku.


* Jak hodnotíte současný stav bytového družstevnictví v Česku?


Velká bytová družstva prošla privatizací, z těchto družstev se stali správci cizího majetku. V České republice díky tomu dodnes vzniklo přes 80 tisíc společenství vlastníků se zhruba dvěma miliony bytů. Co jeden dům, to firma. Velká bytová družstva tato společenství dodnes spravují. Proti SVJ jsou bytová družstva v menšině, v Česku jich je jen kolem 8,5 tisíce se zhruba 450 tisíci byty. Ale jsou to právě některá velká bytová družstva včetně SBD Sever, která se nebojí a v současnosti se věnují i nové družstevní bytové výstavbě. Koneckonců, i největší developeři některé své projekty v rámci diverzifikace své nabídky stavějí jako družstevní bydlení.


* Jak vidíte budoucnost družstevního bydlení v Liberci a v České republice jako celku?


Pokud jde o Liberec, tak SBD Sever bude vždy preferovat družstevní bytovou výstavbu a věřím, že v Liberci postavíme ještě stovky nových družstevních bytů. Družstevně stavět se bude i v ostatních částech naší země. Do budoucna tak podíl družstevní výstavby v Česku vzroste.


* Jak vidíte vývoj cen nemovitostí v Liberci a jeho okolí v nadcházejících letech?


V roce 2016 jsme postavili na Papírovém náměstí v Liberci dům s prodejní cenou 27 tisíc korun za metr čtvereční plochy bytu. O pět let později v projektu Bytového družstva Oáza Liberec byla cena už 57 tisíc korun, o další dva roky později v projektu Rezidence Liliová podobně jako v projektu Zahrada Gallas jsme lehce pod 100 tisíci korunami na metr čtvereční plochy bytu. Ceny dramaticky rostou a porostou dál. Poděkovat za to můžeme jak celostátním, tak regionálním politikům. Ti první nebyli za 35 let schopni vytvořit moderní stavební zákon, aby vydání stavebního povolení netrvalo několik let. Naopak, zvyšují se požadavky na snížení energetické náročnosti a obecně na kvalitu nové výstavby, což jí značně prodražuje. Libereckým politikům pak můžeme poděkovat za to, že ceny bytů v Liberci aktuálně rostou nejvíce z celého Česka. Je to důsledek schváleného územního plánu, který novou bytovou výstavbu nesmyslně reguluje. Dojde k tomu, že cena buď poroste do závratných výšek, nebo se kvůli vysokým nákladům nic nepostaví. I když to vypadá, že se v Liberci staví hodně nových bytů, nebude to poptávce stačit. Doporučuji tedy nákup bytu neodkládat.



PETR ČERNÝ V ČELE LIBERECKÉHO SBD SEVER, KTERÉ JE NEJVĚTŠÍM SPRÁVCEM BYTOVÝCH DOMŮ V REGIONU, JE UŽ OD ROKU 2002.


Zdroj: Speciál DNES, 1.11.2024

Comments


bottom of page